Hlavná stránka
založené v roku 1867
jedno z prvých troch slovenských gymnázií

Viedeň

V tomto adventnom čase sme spolu so študentmi v piatok 14. decembra navštívili krásnu vianočnú Viedeň.

Skoro ráno sme nasadli do autobusu, absolvovali sme asi štvorhodinovú cestu a vystúpili sme priamo na námestí Márie Terézie, pri prírodovednom múzeu. Toto múzeum je jedno z najväčších na svete. Strávili sme v ňom necelé tri hodiny, no isto by sa dalo aj viac. Obdivovali sme krásne a rozmanité zbierky minerálov a hornín, expozíciu podmorského sveta, rozsiahlu zoologickú a antropologickú zbierku a modely dinosaurov, ktoré vyzerali ako živé. Prešli sme celkom 39 výstavných siení na dvoch poschodiach a múzeum sme opúšťali plní nezabudnuteľných dojmov z dejín našej planéty a rozmanitosti života.

Z múzea sme sa vybrali peši do historického centra Viedne, cestou sme si prezreli Hofburg, ulicu Graben a majestátny Dóm svätého Štefana. Z centra sme zamierili pred viedenskú radnicu, kde sa každý rok konajú vianočné trhy – Christkindlmarkt. Najkrajšie to bolo vtedy, keď sa vonku zotmelo a rozsvietili sa všetky vianočné svetlá a ozdoby. Po niekoľkohodinovej prechádzke mestom sme boli trošku uzimení, tak sme sa ohriali pri vianočnom punči. Nakúpili sme si sladké maškrty, veď naozaj bolo z čoho vyberať. Popri budove parlamentu sme prešli na miesto, kde sme nastúpili do autobusu a odišli sme domov.

Vianočná Viedeň je prekrásna. No ako sa hovorí – lepšie je raz vidieť, ako stokrát počuť. Určite sa tam vyberieme opäť o rok.

Viac fotografií tu.