Hlavná stránka
založené v roku 1867
jedno z prvých troch slovenských gymnázií

kalisz

Dňa 4. 11. 2019 sa žiaci našej školy už o 6:45 stretli pred Slovenským národným múzeom. Práve vtedy sa vydali na svoju šesťhodinovú cestu do poľského mesta Kalisz.

Táto cesta bola viac než únavná a miestami sa nám zdala priam nekonečná. Avšak do cieľa sa dorazilo bez problémov a ešte v ten deň sme sa stretli a postupne zoznámili so žiakmi z II Liceum Ogólnoksztalcące im. Tadeusza Kościuszki.

Boli sme na hodine angličtiny, kde sme s nimi konverzovali a zisťovali informácie o ich škole, meste a taktiež o živote v Poľsku. Po ukončení hodiny sme sa išli ubytovať na internát, ktorý sa stal naším domovom na nasledujúce dni strávené v Kaliszi.

Utorok sa niesol v znamení objavovania a zábavy. Ich bilingválni žiaci nám ukázali školu a oboznámili nás so systémom, aký u nich funguje. Následne sme išli na trojhodinovú prechádzku po meste Kalisz. Videli sme najkrajšie budovy a miesta Kaliszu, ako napríklad park, mestský úrad, divadlo, miestne kostolíky. Poobede sme zašli na bowling, kde sme naďalej pokračovali v zoznamovaní sa s domácimi.

Náš program skončil o šiestej. Po chutnej večeri sme sa mohli isť prejsť po meste, ale my sme sa rozhodli sadnúť si s našimi - teraz už kamarátmi - do útulnej a príjemnej kaviarne na námestí.

Streda bola v znamení stretnutia s ľuďmi, s ktorými sme sa už stretli v pondelok na vyučovaní v škole. Keďže ich bilingválné triedy sú rozdelené do dvoch samostatných programov, stretli sme sa s pokročilými. Aj s nimi sme sa bez problémov dorozumeli a naša prvá zastávka bola v múzeu na výrobu papiera. Múzeum poskytlo aj workshop, pričom sme mali možnosť si papier vyrobiť sami.

Poobede sme šli navštíviť poklady Kaliszu v bazilike. Tieto historické poklady - kniha, relikvie - sú spojené najmä s náboženským životom v meste.

Potom sme mali voľný čas, ktorý sme opäť využili na lepšie spoznávanie s domácimi.

Vo štvrtok sme už bohužiaľ odchádzali a tak sme nemohli robiť nič viac, ako sa so smútkom, ale najmä s nádejou rozlúčiť. Dúfame tak, že ich opäť stretneme, tentokrát však v našom meste, v Martine.

 

Anna Badáňová, II. E

Foto: https://drive.google.com/drive/folders/1Vxb_XAXTSu1nNj3hkP8U6Y7RIIWpmDl2?usp=sharing