Hlavná stránka
založené v roku 1867
jedno z prvých troch slovenských gymnázií

klimatapotrebuje

Milí študenti!

Naša krajina, ako aj mnohé ďalšie, práve zažíva ťažké časy. Avšak okrem koronavírusu na nás číha omnoho dôležitejší a urgentnejší druh vírusu - globálne otepľovanie.

Prejavy klimatických zmien začíname pociťovať už aj my na Slovensku. Rozsiahle suchá, prívalové dažde a povodne, ktoré ničia majetky. Treba konať! Sme pravdepodobne posledná generácia, ktorá má možnosť aspoň sčasti zmeniť to, čo ľudstvo napáchalo na našej planéte.

Na internetovej stránke https://www.klimatapotrebuje.sk/ prebieha petícia, ktorej úlohou je vyzvať Národnú radu Slovenskej republiky, aby rozšírila svoju snahu o lepšie Slovensko. Európska únia nám poskytla miliardy eur, vďaka ktorým máme šancu zmeniť našu ekonomiku a rovnako aj postoj k životnému prostrediu. Mnohé veci sa zmeniť dajú, len treba mať odhodlanie a snahu konať.

Bohužiaľ, mnohí budú túto správu ignorovať, napriek tomu dúfam, že ak si sa dočítal až sem, máš aspoň 16 rokov a ak Ti aspoň trochu záleží na mieste, kde žiješ Ty, Tvoji blízki a kamaráti, tak za pár minút podporíš svojím podpisom boj za lepšie podmienky na Slovensku, na Zemi. Potom už len potvrdíš e-mail. Nie je nič povinné, ale každý podpis sa počíta.

Sme mladí ľudia, ktorí chcú študovať a neskôr pracovať vo svojich vysnívaných povolaniach. Je však dôležité nebyť sebecký a dať vedieť, že nám nie je ľahostajný osud krajiny a sveta. Ako hovorí citát, ktorý môžete vidieť v areáli informatiky: „Až keď bude vyrúbaný posledný strom, otrávená posledná rieka, zabitá posledná ryba, zistíme, že peniaze sa nedajú jesť.“ Neničme ten krásny dar, ktorý nám naša krajina ponúka. Príroda je privilégium, ktoré sme dostali, a treba ju chrániť.

Milí učitelia,

rád by som sa prihovoril aj Vám. Verím, že Vám nie je ľahostajný osud našej krajiny. Vždy ste nás učili, aké je dôležité dbať na svoje činy v prírode. Preto Vás chcem poprosiť, aby ste si našli pár minút svojho času a podporili to, čo môže pomôcť budúcim generáciám.
Dôležitý je práve záujem dospelých, ktorí môžu a určite vedia inšpirovať mladých ľudí.

Ak nezačneme konať teraz, zajtra už môže byť neskoro. https://www.klimatapotrebuje.sk/

S otvorením odkazu na stránku petície sa dozviete všetky potrebné informácie. Vďaka aj za to, že si dáte tú námahu odkaz otvoriť a prečítate si, čo všetko petícia obnáša. S malými krokmi často prichádza veľký úspech, nezabúdajme na to.

Prajem Vám príjemný a úspešný nový školský rok.


S pozdravom

Maroš Fontány, IV. A