Hlavná stránka
založené v roku 1867
jedno z prvých troch slovenských gymnázií

T.Mencel foto 1

Najvýznamnejšie chodecké podujatie roka 2022 sa tento rok uskutočnilo v ománskom Maskate, kde reprezentoval Tomáš Mencel, študent III. E, našu republiku i Gymnázium Viliama Paulinyho-Tótha v Martine.

Tomáš Mencel sa zúčastnil dvojtýždňového sústredenia v športovom stredisku Sports City v Dubaji, odkiaľ sa presunul autom do Maskatu v Ománe. V Maskate bolo 28 °C a pripravená trať mala kopcovitý profil, čo mohla byť pre našich pretekárov mierna výhoda, keďže všetci mali nachodené stovky kilometrov po tatranských cestách. Na svetový šampionát chodeckých družstiev sa prihlásilo 356 chodcov zo 46 krajín sveta. Náš študent reprezentoval Slovenskú republiku v kategórii juniorov na 10 km trati 4. marca 2022 o 6. 10 stredoeurópskeho času.

Zo štvorice slovenských reprezentantov si najlepšie pri svojom debute počínal Tomáš Mencel, zverenec trénerov Pavla a Zuzany Zemkovcov z AK ZŤS Martin a skončil v pretekoch na 10 km na 17. mieste časom 48:10 min. a v družstvách klasifikovali Slovákov na ôsmej priečke.

„Podmienky boli veľmi náročné, teplo a kopcovitá trať nám dali všetkým riadne zabrať. V prvej polovici som sa snažil držať v čelnej skupinke s ostatnými a neprepáliť to. Druhá bola už náročná. Som rád, že som to na začiatku neprepálil a išiel s rozvahou. S trénerom sme v príprave, či už v Tatrách alebo na aklimatizačnom sústredení v Dubaji, spravili maximum. Premiérový štart na pretekoch svetovej úrovne  bol pre mňa obrovský zážitok, k tomu 17. miesto je úžasné,“ tešil sa martinský gymnazista Tomáš Mencel krátko po pretekoch.

T.Mencel foto2

„Lepší vstup do svetovej atletiky sme si ani nemohli predstaviť. Tomáš v plnej miere zúročil náročnú prípravu, a keďže chôdzi sa venuje len štvrtý rok, sme aj s trénerkou s jeho výkonom spokojní,“ vravel spokojne tréner Pavol Zemko. „Postupne napreduje, stáva sa z neho rozvážny pretekár. V Maskate nepodľahol atmosfére, presne dodržal dohodnuté tempo v úvode. Záverečné kilometre boli už len o ňom – o jeho hlave a trénovanosti.“

Úspech študenta Tomáša Mencela náš teší. Želáme mu veľa ďalších úspechov a nech sa mu splní jeho tajný sen – reprezentácia Slovenskej republiky v chôdzi na letnej olympiáde 2024 v Paríži.