Hlavná stránka
založené v roku 1867
jedno z prvých troch slovenských gymnázií

Dňa 10.-12. 11. 2016 sa konalo celoslovenské kolo súťaže Festivalu vedy a techniky v Inchebe v Bratislave. Táto dlhoročná a prestížna súťaž mladých vedcov sa konala, ako je už zvykom, počas Týždňa vedy a techniky na Slovensku a tento rok sa stala aj jeho hlavným podujatím. Zúčastnilo sa ho spolu až 80 súťažných tímov z celého Slovenska a zavítali aj zahraniční hostia so svojimi projektmi z Českej republiky, Francúzska a Belgicka. Z našej školy Gymnázia Viliama Paulinyho-Tótha sa sem prebojovali až 4 súťažné projekty:

spolocne foto

  • Tomáš Červeň, III.D - Problematika klimatickej zmeny a jej riešenie v podmienkach školy (kategória Environmentálne vedy), konzultant: PaedDr. Mária Šimonová
  • Robert Choma, III.C - Teslov transformátor-Slyer Exciter (kategória Fyzika a astronómia) konzultant: PaedDr. Jozef Beňuška, PhD.
  • Nina Kadášová, IV.G - Akantamébová keratitída (kategória Biológia), konzultant: PaedDr. Mária Šimonová
  • Juraj Vasek, III.C, a Dominika Gáborová, III.C - Meranie kvality spánku pomocou Xiaomi Mi Band 1S (kategória Medicína a zdravotníctvo) konzultant: Mgr. Jana Tavelová http://lepsispanok.tk

Organizácia AMAVET si pre nás pripravila aj sprievodný program. Zúčastnili sme výstavy Cosmos Discovery, na ktorej sme videli množstvo výstavných exponátov, verných kópií skutočných vesmírnych lodí a rôznych kozmonautických pomôcok. Videli sme aj bežný jedálničiek kozmonautov vyslaných na vesmírne misie, a preto by sme sa chceli poďakovať našim pani kuchárkam.

Prvý deň celoslovenského kola súťaže Festivalu vedy a techniky bol veľmi náročný, keďže sme sa museli dopraviť do Bratislavy a zložiť sa v priestoroch Incheby. Následne sme sa pustili do zostavovania našich posterov a aranžovania stánkov. Hlavnou úlohou bolo prilákať čo najviac ľudí a snažili sme sa o to rôznymi metódami, napr. čo najpútavejším posterom a aj vodiacimi šípkami na zemi, ktoré ľudí doviedli priamo k nášmu stánku. Nasledovala prezentácia verejnosti. Veľmi sme sa tešili, že sa môžeme zviditeľniť a naše poznatky dostať do povedomia ľudí. Ľudia boli veľmi príjemní a mali veľa otázok, na ktoré sme sa im vždy snažili odpovedať a hlavne im priblížiť naše objavy aj laicky, nielen odbornými termínmi. Po verejnej prezentácii naše kroky viedli do Hotela Turist, kde sme mali zabezpečené ubytovanie s priestrannou izbou, vlastnou kúpeľňou a televízorom. Ubytovali sme sa a išli sme si poobzerať krásy Bratislavy. Išli sme na čaj s pani prof. Máriou Šimonovou, ktorá bola zároveň aj naším dozorom počas tejto súťaže, a následne sme sa vrátili do našich hotelových izieb, kde sme po namáhavom dni spokojne zaspali.

Druhý deň tejto súťaže bol o niečo náročnejší, keďže sme prezentovaním našich projektov strávili viac času a boli sme hodnotení aj odbornou komisiou. Svoje projekty sme navyše museli prezentovať aj v anglickom jazyku, ak to bolo potrebné.  V rámci každej kategórie sme mali určitý počet porotcov, ktorí nás hodnotili a pýtali sa všemožné otázky, napr. Ako zarobíte svoj prvý milión? Vo večerných hodinách sme sa vracali do hotela, kde sme hrali spoločenské hry a psychicky sa pripravovali na sobotňajšie vyhodnotenie.

V posledný deň súťaže sa konalo vyhodnotenie celoslovenského kola súťaže Festivalu vedy a techniky, kde sme mohli získať veľa vecných cien a aj postup na niektorú zo zahraničných celosvetových súťaží. Naše túžby sa stali realitou v momente, keď doc. Ing. Jozef Ristvej, PhD. udelil cenu poroty Róbertovi Chomovi a postup na medzinárodnú súťaž Intel ISEF 2017 v Los Angeles v Californii v USA získali Juraj Vasek a Dominika Gáborová.

Okrem týchto ocenení sme získali aj nových priateľov, či už zo Slovenska alebo aj zo zahraničia napr. z Belgicka, ale aj cenné skúsenosti do života a ďalších súťaží.

Touto cestou sa chceme poďakovať našim profesorom, ktorí nám s prácami pomáhali, a to PaedDr. Márii Šimonovej, Mgr. Jane Tavelovej, PaedDr. Jozefovi Beňuškovi, PhD., Mgr. Jarmile Klimentovej, Mgr. Zdenke Nemcovej, Mgr. Hane Habiňákovej, Mgr. Nadežde Mihálikovej, PaedDr. Tomášovi Dudíkovi a hlavne ochotným dobrovoľníkom nielen z našej školy.

Dominika Gáborová