Hlavná stránka
založené v roku 1867
jedno z prvých troch slovenských gymnázií

Slávka v Cambridge

IMG 3641

https://photos.app.goo.gl/Nia4rz4SRHAwpZEr9

Tohtoročné leto bolo pre mňa iné, výnimočné. Po prvýkrát som absolvovala štruktúrovaný kurz pre učiteľov a dva týždne som prežila v krásnom univerzitnom meste Cambridge.

Moja cesta začala 31. júla popoludní a podvečer som už bola v Cambridge. Zaskočili ma počiatočné problémy s ubytovaním, ktoré sa, našťastie, na druhý deň podarilo vyriešiť.

V pondelok 1. augusta sme sa všetci stretli v škole Bell Teacher Academy.  Privítal nás manažér Tom Beakes, ktorý je zodpovedný za vzdelávacie kurzy a predstavil nám našich vyučujúcich. Potom sme sa už rozdelili do skupín podľa jednotlivých kurzov.

Náš kurz mal názov Súčasná angličtina, v skupinke nás bolo osem – ja, kolegyňa z Maďarska, Dánska a päť kolegýň zo Španielska.  Každý deň bol veľmi podnetný – najprv vyučovanie v rámci našej skupiny, poobede workshopy, ale aj spoločenský program.

Prínosom pre nás všetkých boli nové poznatky o vývinových trendoch v súčasnej angličtine – pracovali sme s aktuálnymi článkami z novín, získali sme vedomosti o moderných prídavných menách, o neologizmoch, frázových slovesách, ustálených slovných spojeniach, o trendoch vo výslovnosti, o modernej terminológii... Naše lektorky Lis Harrison a Clare Henderson boli skutočne skvelé, každý deň nám pripravili zaujímavé aktivity, aby sme si mohli nové vedomosti hneď aj prakticky vyskúšať a overiť.

Témy popoludňajších workshopov boli takisto zaujímavé. Mohli sme si vybrať to, čo nás zaujalo, dokonca aj tanec alebo spev, virtuálnu prechádzku po Cambridge (ktorá sa potom aj prakticky zrealizovala). Mňa, okrem iného, zaujalo aj to, čo Škóti dali svetu okrem tradičných vecí ako haggis a tartan a verte, niektoré z nich nás naozaj prekvapili. V rámci popoludňajšieho vyučovania sme sa mohli zdokonaliť aj v digitálnych technológiách, nielen v jazykových zručnostiach. Pracovali sme vo dvojiciach, skupinách, dozvedeli sme sa veľa o sebe navzájom, o spôsobe vyučovania v našich krajinách, porovnávali sme, nasávali nové vedomosti.

Cambridge sa stal ďalším mojím obľúbeným mestom. Veľmi rada sa tam opäť vrátim. Nádherné historické mesto, v ktorom môžete stretnúť mnoho učeniachtivých ľudí všetkých vekových kategórií. Cesta z Londýna vlakom trvá menej ako hodinu (ak práve neštrajkovali železnice, ako sa mi stalo v deň môjho odchodu) a z vlakovej stanice je len kúsok do centra mesta.

Mesto je sídlom jednej z najlepších svetových univerzít, ktorá má niekoľko fakúlt. Impozantné sú budovy Trinity College, sú tu nádherné starobylé kostoly, parky, múzeá, kaplnky, rozkošné Dinky Doors... BTA nám pripravila bohatý spoločenský program – spoznávanie mesta (jednou z mnohých turistických atrakcií sú aj korpusové hodiny či matematický most), výlet do Londýna, do Grantchesteru, „punting“ – plavba loďkami po rieke Cam, večerné divadelné predstavenie W. Shakespearea pod holým nebom, ale aj dojímavú rozlúčku s našimi lektormi.

Čo sa týka počasia, veľmi príjemne prekvapilo. V pokynoch, čo si máme zobrať so sebou, samozrejme, nechýbal  dáždnik. Ani raz som ho nepoužila. V Anglicku nás čakalo horúce počasie, obloha takmer bez mráčika, každý deň slnečný a veľmi teplý ako na dovolenke niekde pri mori. Toto leto bolo nadpriemerne horúce, netypické pre túto krajinu. Všetci rozprávali o počasí, aké si nepamätajú ani staršie generácie.  Bolo to vidieť aj na trávnikoch pred domami a v parkoch, kde si v nedeľu zvyknú rodiny robiť pikniky. Spálená tráva, úplne žltá, takisto záhrada v priestoroch školy Bell vyzerala ako piesok. V Londýne sme mali aj voľný program, tak sme sa vybrali po ikonických miestach. Cez Green Park sme kráčali k Buckingham Palace a zelený park nebol zelený, ale žltý, až piesočnatý.

Tak, ako bol trochu nepríjemný môj večerný príchod do Cambridge kvôli ubytovaniu, ani odchod domov sa nezaobišiel úplne bez problémov. Kvôli štrajku železničiarov sme sa nemohli dostať do Londýna na letisko vlakom. Museli sme cestovať autobusom a stráviť na letisku niekoľko nekonečných hodín. Napriek týmto menším nepríjemnostiam som rada, že som mala možnosť absolvovať práve tento kurz a práve v Cambridge.

Získala som zaujímavé poznatky o vývine súčasnej angličtiny, nielen teoretické, ale aj praktické, spoznala som iné kultúry, zvyky, nadviazala priateľstvá, vymenili sme si navzájom skúsenosti aj kontakty, veľa sme sa rozprávali, diskutovali. Určite mnoho zručností a vedomostí využijeme v praxi.