Hlavná stránka
založené v roku 1867
jedno z prvých troch slovenských gymnázií

IMG20220926135805

https://photos.app.goo.gl/GXfS4y72z5rKfcD87

Druhá mobilita projektu Druhová diverzita vybraných lokalit v České a Slovenské republice z environmentálního pohledu (26. 9. - 30. 9. 2022) sa začala v nedeľu večer príchodom študentov z Gymnázia Chomutov. Po privítaní sme s našimi českými kamarátmi absolvovali prednášku v Astronomickej pozorovateľni M. R. Štefánika s p. prof. Ivanom Šabom. Na druhý deň ráno nás čakal výstup na Roháčske plesá. Napriek zdĺhavej turistike sme nakoniec dosiahli cieľ bez strát.

V utorok sme navštívili Bojnice, konkrétne zoologickú záhradu a zámok. Upršaný deň nám neubral na nálade. Návštevu ZOO sme si užili, videli sme rôzne zvieratá, pozorovali sme ich správanie a spôsob života v ZOO. Prehliadka Bojnického zámku prebehla síce individuálne, no videli sme veľa zaujímavých exponátov a priestorov zámku, ktorý je súčasťou našej histórie.

V stredu nás opäť čakala turistika – z Vrátnej doliny sme lanovkou vyšli do sedla a odtiaľ sme prešli priamo na Kriváň. Po nekonečnom fotení sa v neustálom nápore vetra sme sa vydali na Chatu pod Chlebom. Tam sme sa ohriali a posilnili na cestu naspäť. Tí odvážnejší, alebo azda bláznivejší, a tiež takí, ktorým doterajší výstup nestačil, sa k lanovke vydali inou cestou. Horu obišli dookola, až sa napokon pripojili k ostatným.

GOPR3976 1665857728481

Na štvrtok sme sa všetci veľmi tešili. Navštívili sme jednu z najkrajších jaskýň na Slovensku – Demänovskú jaskyňu slobody. Po zaujímavom výklade sprievodcu a prehliadke jaskyne sme sa naobedovali v kolibe U dobrého pastiera v Čutkovskej doline pri Ružomberku To však vôbec nebolo všetko. Za zvládnutý týždeň nás naši profesori zobrali do aquaparku Bešeňová. Užili sme si najmä jazdu na rozličných tobogánoch a nadskakovanie pri vlnobití.

ea1cb218 2519 47ff b86a f561c6d969f8

V piatok nás po prehliadke priestorov gymnázia čakala odborná prezentácia o klimatických zmenách a ich dôsledkoch, ktorá sa odohrala v klubovni. Celý projekt sa mi osobne veľmi páčil. Okrem toho, že som si našiel veľa nových kamarátov, odnášam si najmä nenahraditeľné spomienky. Touto cestou chcem tiež poďakovať vedeniu školy za možnosť zúčastniť sa na tomto dobrodružstve. Na tento bláznivý zážitok nikdy nezabudnem.

Jakub Panáček, III. A