Hlavná stránka
založené v roku 1867
jedno z prvých troch slovenských gymnázií

geog

Krajské kolo Geografickej olympiády pre SŠ v Žilinskom kraji sa konalo 27. 3. 2020 online. Zúčastnilo sa ho 59 súťažiacich v kategóriách A, B a Z. V kategórii B obsadil 1. miesto a do celoslovenského kola postúpil Boris Hnila, II. C. Ďakujeme mu za výbornú reprezentáciu školy a srdečne blahoželáme k víťazstvu.

 

Dňa 10. mája 2018 sa kolektív III. D spolu so zástupcami ďalších tried druhého a tretieho ročníka zúčastnili geografickej exkurzie do Banskej Štiavnice. Našou prvou zastávkou bolo Banské múzeum v prírode. Po úvodnom filme, ktorý nás zoznámil so spôsobmi ťažby hornín, sme vošli do štôlne Bartolomej. V plášťoch, s prilbami na hlavách a s lampášmi v rukách sme v reálnom prostredí spoznávali ťažkú prácu baníkov v minulosti, vývoj metód a spôsobov ťažby. Po prehliadke sme zišli do centra „Strieborného mesta“. Časť z nás zavítala do Mineralogického múzea, kde sme mali možnosť vidieť minerály z bezprostredného okolia Štiavnice, no i z odľahlejších kútov našej planéty. Časť sa rozhodla venovať romantike a navštívila novozriadené Epicentrum lásky v Dome Maríny. Toto miesto má ambíciu stať sa pútnickým miestom zaľúbencov z rôznych kútov sveta. V najdlhšej ľúbostnej básni sme si sprítomnili príbeh lásky Andreja Sládkoviča a jeho Maríny. Na spiatočnej ceste sme sa zastavili v „Zlatej“ Kremnici. Prešli sme sa po historickom centre s meštianskymi domami, barokovým morovým stĺpom a vchodom do mincovne. No a na záver sme si spravili malú odbočku do Kremnických Baní, kde je miesto pri kostole sv. Jána Krstiteľa označované ako stred Európy.DSC 0435

DSCF1027

DSCF1034

V piatok 9. marca 2018 sa konal ďalší ročník geografickej konferencie. Ako hosť vystúpil náš bývalý žiak, študent záverečného ročníka Masarykovej univerzity v Brne Bc. Dominik Kevický. So svojimi vedomosťami a cestovateľskými zážitkami sa s účastníkmi podelili Veronika Trnková z II. B,  Barbora Slovjaková z III. A, Mina Mehri z III. C,  Michaela Mrníková, Zuzana Šebová, Lucia Ďuríková a Tereza Joklová z III. D.

V rámci projektu Mosty kultúry, ktorý organizovalo Turčianske kultúrne stredisko, sa 5 našich žiakov zúčastnilo 21. októbra súťaže stredných škôl v prezentovaní vlastných cestovateľských zážitkov a postrehov. Martin Palovič zo IV.B zaujal svojim rozprávaním zo študijného pobytu v USA. Juraj Pančík zo IV.G prezentoval svoje zážitky z potuliek horami Balkánu.

12. februára 2016 sa v učebni geografie uskutočnila beseda s naším bývalým žiakom, Dominikom Kevickým, ktorý tretí rok študuje na Prírodovedeckej fakulte Masarykovej univerzity v Brne, odbor geografia.  Záujemci mali možnosť zoznámiť sa so študijným plánom a celkovým spôsobom života študenta – vysokoškoláka. Dominikovi sa darí a je fajn, že na našu školu nezabúda. Držíme mu palce pri obhajobe bakalárskej práce, ktorá sa týka regiónu Turca.

 

 

Kolektív 3.B triedy pripravil anketu o najatraktívnejšie miesta nášho kraja. Žiaci vybrali 21 zaujímavých lokalít, ktoré boli zverejnené na nástenke i www stránke školy. Každý, kto mal záujem sa zapojiť do hlasovania, mal možnosť vybrať sedem najzaujímavejších lokalít. Odovzdaných bolo 240 hlasovacích lístkov, z ktorých boli verejným žrebovaním vybratí traja výhercovia, keďže akciu sponzorovalo Občianske združenie Gymnázia VPT. Cieľom akcie bolo zoznámiť sa so zaujímavosťami miestneho regiónu a zistiť, ako poznáme to, čo máme najbližšie . Po spočítaní všetkých hlasov boli za Sedem divov Žilinského kraja vyhlásené nasledovné lokality: Súľovské skaly, hrad Strečno, Jánošíkove diery, Šútovský vodopád, Gaderská a Blatnická dolina, Oravský hrad a Demänovská jaskyňa slobody.