V piatok 9. marca 2018 sa konal ďalší ročník geografickej konferencie. Ako hosť vystúpil náš bývalý žiak, študent záverečného ročníka Masarykovej univerzity v Brne Bc. Dominik Kevický. So svojimi vedomosťami a cestovateľskými zážitkami sa s účastníkmi podelili Veronika Trnková z II. B,  Barbora Slovjaková z III. A, Mina Mehri z III. C,  Michaela Mrníková, Zuzana Šebová, Lucia Ďuríková a Tereza Joklová z III. D.

V rámci projektu Mosty kultúry, ktorý organizovalo Turčianske kultúrne stredisko, sa 5 našich žiakov zúčastnilo 21. októbra súťaže stredných škôl v prezentovaní vlastných cestovateľských zážitkov a postrehov. Martin Palovič zo IV.B zaujal svojim rozprávaním zo študijného pobytu v USA. Juraj Pančík zo IV.G prezentoval svoje zážitky z potuliek horami Balkánu.

12. februára 2016 sa v učebni geografie uskutočnila beseda s naším bývalým žiakom, Dominikom Kevickým, ktorý tretí rok študuje na Prírodovedeckej fakulte Masarykovej univerzity v Brne, odbor geografia.  Záujemci mali možnosť zoznámiť sa so študijným plánom a celkovým spôsobom života študenta – vysokoškoláka. Dominikovi sa darí a je fajn, že na našu školu nezabúda. Držíme mu palce pri obhajobe bakalárskej práce, ktorá sa týka regiónu Turca.

 

 

Žiaci navštevujúci seminár z geografie sa v septembri zúčastnili exkurzie na Čističku odpadových vôd vo Vrútkach.

Kolektív 3.B triedy pripravil anketu o najatraktívnejšie miesta nášho kraja. Žiaci vybrali 21 zaujímavých lokalít, ktoré boli zverejnené na nástenke i www stránke školy. Každý, kto mal záujem sa zapojiť do hlasovania, mal možnosť vybrať sedem najzaujímavejších lokalít. Odovzdaných bolo 240 hlasovacích lístkov, z ktorých boli verejným žrebovaním vybratí traja výhercovia, keďže akciu sponzorovalo Občianske združenie Gymnázia VPT. Cieľom akcie bolo zoznámiť sa so zaujímavosťami miestneho regiónu a zistiť, ako poznáme to, čo máme najbližšie . Po spočítaní všetkých hlasov boli za Sedem divov Žilinského kraja vyhlásené nasledovné lokality: Súľovské skaly, hrad Strečno, Jánošíkove diery, Šútovský vodopád, Gaderská a Blatnická dolina, Oravský hrad a Demänovská jaskyňa slobody.

V dňoch 19. – 20. a 21. marec sa uskutočnila akcia Balkánske dni, ktorú organizovala 2.C trieda v spolupráci so školskou kuchyňou. Jej cieľom bolo priblížiť žiakom krajiny Balkánu, ich geografiu, históriu, kultúru a gastronómiu. Počas troch dní sa uskutočnili nasledovné akcie:

 2. ročník geografickej konferencie sa uskutočnil 27. marca 2012. Ako hostia vystúpili Ing.Ján Topercer, CSc. a RNDr.Daniel Dítě, PhD., obaja odborníci v otázkach krajinnej ekológie a biogeografie. Zo  žiakov na konferencii so svojimi prezentáciami vystúpili deviati z tried 2.F, 3.B, 3.D, 3.G a 4.D s nasledovnými témami: KĽDR, Európska kuchyňa, Modrý mauricius, Pamiatky UNESCO na Slovensku, Stratený v Transylvánii, Vatikán, Španielsko, Škótsko.