Hlavná stránka
založené v roku 1867
jedno z prvých troch slovenských gymnázií

Pred niekoľkými dňami sa skončila celosvetová súťaž v robotike RoboCup 2017. Na RoboCupe sa stretli súťažné tímy od detí zákadných škôl, stredných škôl až po študentov univerzít, či vedeckých tímov. Súťažilo sa v mnohých kategóriách ako robotický futbal s malými robotmi alebo humanoidmi, alebo konštrukcia priemyselného robota na danú úlohu (tento rok to bola triedička), až po súťaže ako Rescue (robot - záchranár), či OnStage. A práve v nej súťažili aj naši Ohyzdi so svojou "roboticko - kúzelníckou" show.

IMG 1442

 

Súťaž bola náročná najmä preto, lebo tímy museli časti robotov poskladať a doprogramovať priamo na mieste. Na čo sme všetci mali necelé dva dni. Ako sme vlastne dopadli? Celkové hodnotenie pozostávalo z viacerých častí. Všetky tímy absolvovali:

1. technické interview - kde počas 15 minút tvárou tvár k porote museli vysvetľovať program a všetky kretívne softvérové riešenia. V Jave programovalo veľmi málo tímov a aj preto sme si mysleli, že porota ocení náš program v LeJoSe. Za túto časť sme očakávali vyšší bodový zisk. No, nevadí. Technické interview tvorilo iba 20% celkového skóre.

2. technická demonštrácia - počas 5 minútovej "on stage" demonštrácie tímy museli ukázať robotov bez kostýmov a vysvetľovať, aké technické schopnosti roboti majú. Vysvetľovali princíp spolupráce a funkcionalitu jednotlivých komponentov (senzorov, motorov, mikropočítačov a riadiacich jednotiek). Táto súťažná disciplína sa nám vydarila a dopadli sme nad očakávanie veľmi dobre. Porote sa páčila myšlienka projektu, ale aj technický návrh konštrukcie našich troch robotov a ich vzájomná komunikácia. Teší nás to o to viac, keďže technická demonštrácia tvorila 40 % celového skóre.

3. OnStage vystúpenie - počas 5 minút tímy museli stihnúť viacero vecí:

  •  priniesť svojich robotov a rozostaviť ich aj s kulisami na stage s rozmermi 4m x 3m (počas predstavenia sa žiadny robot sa nesmel pohybovať mimo tohto priestoru),
  •  spustiť prezentáciu a v angličtine členovia tímu prezentujú svoju krajinu, školu, projekt s jeho hlavnou myšlienkou a to, ako sa jednotliví členovia tímu podieľali na projekte.  Na bielom plátne na pozadí beží prezentácia, ktorú si tímy dopredu pripravili digtálne buď do podoby videa alebo klasických snímkov.
  •  predviesť samotné vystúpenie robotov, kde na pozadí opäť beží video s vhodnou hudbou, ktorá podčiarkuje dej. 

Ako vidieť, ide nielen o konštrukciu a programovanie, ale aj o atraktívne odprezentovanie celého projektu, o zaujímavej myšlienke a výbere vhodných multimediálnych prostriedkov. Na OnStage vystúpenie mal každý dva pokusy, pričom sa bral do celkového hodnotenia ten lepší z nich. OnStage vystúpenie tvorilo 40 % celového skóre.  

Komunikačný jazyk celej súťaže bola angličtina. Prezentácie a interview, všetky nejasnosti počas súťaže museli študenti sami odkomunikovať v tomto jazyku. 

4. poster - na súťaži sa špeciálnou cenou hodnotil aj poster k vystúpeniu, hoci nebol súčasťou celkového hodnotenia.  

5. vystúpenie supertímov – losovaním porota vytvorila supertímy pozostávajúce zo súťažiacich z troch rôznych navzájom inak hovoriacich krajín. My sme tvorili tím spoločne s tímami z Ruska a Peru. Mali sme deň a pol na to, aby sme postavili robotov a naprogramovali ich tak, aby simulovali hru Freezy (jednoduchá forma „naháňačky“).

Celkovo hodnotím našu účasť na súťaži veľmi pozitívne. S výkonmi Ohyzdov som spokojná. Naše celkové umiestnenie spomedzi 21 tímov, ktoré súťažili v našej kategórii, bohužiaľ nevieme. Na oficiálnej stránke RoboCupu sme našli len zoznamy tímov, ktoré získali ocenenia. Stránka s celkovými výsledkami - tu. Kategória OnStage - tu.  Ohyzdi podali veľmi dobrý výkon. Dokázali zaujať a nadchnúť nielen publikum, ale aj porotu. Po vystúpení nám Nagoyské publikum nadšene a úprimne tlieskalo.

IMG 1495

Aj ked sme nestáli na pomyslenom stupni víťazov, s tým, čo sme dokázali za pár dní, sme spokojní a sme naštartovaní na ďalšie robotické súťaže.

Súťaž RoboCup je obrovská súťaž spojená s výstavou a prezentáciami špičkových robotov a robotických technológií z celého sveta. Mali sme možnosť vidieť robotické autíčko firmy SONY, robotov, ktorí frézujú, robia cukrovú vatu, hrajú šach, obsuhujú ľudí v domácnosti, alebo komunikujú s ľuďmi a robia im spoločníkov. Záber RoboCupu je teda skutočne veľmi široký. Mohli by sme ho považovať za celosvetový festival robotiky. Japonská televízia priamo v súťažnej hale zriadila živé vysielanie. Pre Nagoyu  a Japonsko to bola skutočne veľká udalosť. Sme šťastní, že sme sa jej mohli zúčastniť.

Organizátori a porotcovia nastavili atmosféru tak, aby si deti súťaž užívali a tešili sa z toho, čo všetko nového sa naučia, aby uvideli nové technológie, nadviazali nové priateľstvá a  najmä, aby im aj naďalej zostalo nadšenie pre robotiku. 

IMG 1377

Aký prínos mal RoboCup pre nás? Študenti úspešne reprezentovali svoju krajinu na medzinárodnom fóre, získali veľa nových poznatkov,  uvideli najnovšie technológie, nadviazali nové priateľstvá, zlepšili sa v komunikácii v angličtine a získali motiváciu pracovať na sebe ďalej v oblasti informatiky, robotiky a programovania. Má zmysel podporovať podobné aktivity aj naďalej. Vhodnou propagáciou  účasti na celosvetových súťažiach medzi mládežou Slovensko môže získať ďalšie budúce IT talenty a následne špičkových IT odborníkov.

Na konci pobytu v Japonsku sme mali tú česť, navštíviť veľvyslanectvo SR v Tokiu  a byť prijatí samotnými zástupcami  veľvyslanectva pánom Danielom Ontkom a ekonomickým diplomatom Jurajom Petruškom. Prijatie bolo veľmi milé a vrúcne. Oceňujeme úsilie a ďakujeme pánovi Petruškovi, že sa nám venoval vo svojom voľnom čase a pripravil pre nás zaujímavý program. Sme vďační za príjemné chvíle, ktoré sme strávili v Tokiu. 

IMG 2525

IMG 2544

S vďakou a úctou opäť spomeniem našich sponzorov, bez ktorých by sme nemohli súťažiť na medzinárodnom fóre a nezískali by sme toľko skúseností a vedomostí a aj prehľadu o celosvetových trendoch v robotike. Ďakujeme svojim sponzorom Nadácii EPH, LEAF, Inloop, Azet, Brantner, Unite, Hydac, Faren Slovakia, ZVL, Nadáciai FIIT STU BA, Pantheon Technologies, DevStudio a Rotary Club, ako aj VÚC, lebo vďaka nim sme mohli súťažiť.

Na záver pripájame galériu fotiek zo súťaže.

https://drive.google.com/drive/u/0/folders/0B2RDe4TFYzd4N3owSzRfOTFwRW8

https://drive.google.com/drive/u/0/folders/0B2RDe4TFYzd4ZEl6Z3REbmZhRzQ

 

Alica Karkušová