Hlavná stránka
založené v roku 1867
jedno z prvých troch slovenských gymnázií

Zadanie projektu

Študenti vytvoria infografiku z údajov z výročných správ školy za posledných 13 rokov. Správy sú verejne dostupné na webovej stránke školy v sekcii “dokumenty”.

Posledné rady:

Skúste postaviť infografiku ako príbeh, ktorý bude obsahovať grafy z dát. Pozrite sa na problém z viacerých uhlov pohľadu (robte grafy ktoré vyjadrujú vzťahy medzi dátami.) Hľadajte v číslach vzťahy a súvislosti. Nechajte, nech si z dát a grafov “divák” urobí sám záver. Donúťte “diváka” rozmýšľať nad problematikou

Možné témy:

 • z čoho najradšej naši študenti maturujú, aké predmety si vyberajú, zostavím TOP 5 predmetov...mení sa rokmi ich skladba? Vyplýva z toho niečo? (napr. najčastejší smer, ktorý si študenti volia? Je to lekárska fakulta? Technické smery? Humanitné?
 • Aké známky z nich majú v priemere ...sledujeme výsledky externých maturitných skúšok - zlepšujú sa žiaci vo výsledkoch? porovnanie s celoslovenským priemerom...specialne porovnat ziakov 6rocneho gymnazia...boli to vyberovi ziaci..dopadli lepsie ako priemer slovenska?
 • ako je to so spravanim nasich ziakov? historicky sa malo vylucovalo zo skoly, teraz je to ako? zistim znamky zo spravania po vsetky roky, napomienky….aky je trend?
 • kolko ucitelov uci na skole? je zbor prefeminizovany? kolko ziakov pripadne na jedneho ucitela..aky je trend? je to stale viac a viac? ako je to s nepedagogickymi pracovnikmi - zmeny v pocet nepedagogickych zamestnancov reflektuju na zmenu v pocte studentov?
 • Ake su jazykove zdatnosti nasich studentov? (odsledujem si urcitu skupinu ziakov, alebo aj vsetkych..zistim, kolko ziakov sa ucilo aky jazyk a s akymi vysledkami...zhrnut do grafov, z viacerych pohladov, ake jazyky prevladali - kolacove grafy)
 • skladba kruzkovej cinnosti
 • uspechy nasich ziakov podla predmetov...mame sikovnych prirodovedcov? ci humanitne nadanych?v ktorom roku bolo uspechov vela..vytiahnut najsikovnejsieho ziaka a dat mu priestor v infografike..bolo viac uspesnejsich dievcat? alebo chlapcov?
 • atď atď

odkaz na materiály

https://drive.google.com/open?id=1hXvxMOEY_51QCuwpTE5GOVCxPvaHHI2H

Podmienky odovzadnia práce

Dátum odovzdania práce : 10.6.2019-15.6.2019

Forma: vyexportovať ako PDF resp.JPG a poslať vyzdieľaný  link učiteľom IVT 

Obsah: spracovať dáta iba z v ýročných správ školy

Bude sa hodnotiť:

 • grafické znázornenie dát a hľadanie súvislostí a iných náhľadov  
  - na údaje sa pozrite minimálne z troch rôznych uhlov (čím viac tým lepšie) 
  - riadiť sa odporúčaniami tvorby dobrej infografiky
  - spracovat tému v ľubovoľnom online nástroji pre tvorbu infografiky a vedieť vysvetliť prácu s týmto nástrojom
 • snažiť sa,a by infografika mala čo najvyššiu interaktivitu (prepojenie napr. s google spreedsheet ap)

Práca bude prebiehať v nasledujúcich fázach:

 • voľba témy a "vytiahnutie" zodpovedajúcich dát z výročnej správy do excelovskej tabuľky (práca vo dvojiciach) - sharovanie tabuľky
 • samotná tvorba vizuálu a výpočet odvodených dát - samostatne