Hlavná stránka
založené v roku 1867
jedno z prvých troch slovenských gymnázií

logo na nadácia orangeI keď následkom koronavírusu je možné akcie v našej škole spočítať na prstoch jednej ruky, podarilo sa nám v posledných dňoch tento trend napraviť. Vďaka obetavej a nezištnej práci predmetovej komisie informatiky, Fakulte riadenia a informatiky UNIZA a lektorom až z Prahy sa 11. - 12. februára uskutočnila séria online aktívnych workshopov v rámci projektu LOOP podporeného Nadáciou Orange.

Cieľom projektu bolo motivovať a podporiť stredoškolákov so záujmom o informatiku. Rozsah projektu však prekročil aj hranice našej školy a do projektu sa tak mohli zapojiť aj žiaci Strednej priemyselnej školy technickej v Martine a tak sa počet účastníkov blížil k rovnej stovke. Z bohatej ponuky workshopov pripravených žiakom na mieru (podľa ich ročníka štúdia) sa žiaci mohli zúčastniť viacerých workshopov. Začiatočníci sa naučili tvoriť jednoduché hry v prostredí PyGame Zero, skúsenejší sa zamerali na tvorbu web stránok, alebo programovanie šifrovacieho stroja Enigma s dôrazom na paradigmu OOP. Workshopy viedli ľudia s bohatými skúsenosťami z podobných akcií, či už učitelia a študenti fakulty, alebo Roman Hraška alias yablko.sk. Výsledok workshopov môžeme na základe pozitívnych feedbackov hodnotiť ako obrovský prínos vedomostí pre jednolivých účastníkov a skvelej práce lektorov a organizátorov, čo predstavuje v tejto dobe dištančného vzdelávania neoceniteľnú pridanú hodnotu vo vzdelávaní tak významného predmetu ako je informatika. Nečakaným bonusom pre študentov, ktorí úspešne absolvovali workshop Enigma, bol prekvapivý benefit - prijatie na FRIČ bez prijímacích skúšok. Z feedbackov vyberáme:

[LOOP - Workshop PyGame Zero SPŠ]: Workshop bol veľmi dobre urobený, veľa som sa naučil a so spolužiakmi a lektormi som strávil príjemné dva dni plné programovania a rozmýšľania. Mojimi lektormi boli Natália Révészová a Michal Petrík, obaja s nami príjemne komunikovali a vždy, keď sme mali nejaký problém s programom, boli ochotní pomôcť. To si veľmi vážim, lebo nie je nič horšie ako iba sedieť a pozerať sa, ako ostatní sa bavia, zatiaľ čo vám niečo nefunguje a ste z toho frustrovaný. V našej škole na informatike sme boli iba na začiatku programovania v Pythone, ale obaja lektori nás naučili veľa nového v tomto úžasnom programovacom jazyku. Túto skúsenosť by som si nesmierne rád ešte niekedy zopakoval, aby som sa naučil ďalšie veci v Pythone a príjemne strávil čas pri programovaní. Ďakujem každému, kto sa tejto akcie zúčastnil.“

[LOOP - Workshop PyGame Zero SPŠ]: „... skoro všetko bolo nové pre mňa.“

[LOOP – Workshop Yablko deťom]: „Výklad pána yablka bol dostatočne zaujímavý a stručný. Na rozdiel od normálneho výkladu v škole tieto 3 hodiny, ktoré sme strávili počúvaním výkladu, som si užil. Zopakoval som si to, čo sme v škole už prebrali, ale tentokrát som si aj niečo zapamätal. Určite by som mal záujem sa zúčastniť ďalších takýchto workshopov, ak budú nejaké, či už v blízkej, alebo ďalekej budúcnosti."

[LOOP Workshop Enigma]: „Bola to pecka. Išlo sa od základov, takže žiadne komplikácie. Dobrý prístup, ochota. Hustá téma. Myslím, že to mohol zvládnuť takmer každý. Ocenil by som viacej takých workshopov.“