Hlavná stránka
založené v roku 1867
jedno z prvých troch slovenských gymnázií

1. Čína je pre mnohých z nás nedosiahnuteľná krajina. Nie je jednoduché tam vycestovať. Vy ste mali možnosť nachvíľu zažiť život v tejto krajine. Čo Vás uchvátilo najviac? (najsilnejší zážitok)

Džajro: Najviac nás asi zaskočilo to množstvo ľudí a áut, ktoré denne jazdilo po uliciach. Na také veľké množstvá ľudí nie je zvyknutý žiaden Slovák.

Tiež tie obrovské mestá a vysoké budovy, ktorým sme nedovideli na strechy. Ak môžem povedať za všetkých, tak najväčší zážitok sme mali z Veľkého čínskeho múru. Boli sme veľmi radi, že sme mali možnosť prejsť sa na miestach, kde sa bežný Slovák len tak nedostane.

Jakub: Môj najsilnejší zážitok bolo stretnúť a porozprávať sa s ľudmi z číny. Berú svoj život s ľahkosťou vôbec sa nad ničím nestresujú. A samozrejme obrovský zážitok Čínsky múr.

2. Akí sú Číňania? Mali ste možnosť spoznať bližšie ich kultúru, zvyky, jedlo....?

Džajro: Čínske jedlo sme mali možnosť spoznať hneď v prvý deň príchodu do Číny, keď sme sa vybrali navštíviť nejakú miestnu reštauráciu. Podarilo sa nám nájsť jednu menšiu reštauráciu v nákupnom centre. Tam nastal náš prvý kontakt s čínskym jedlom. Najprv sme sa zasmiali keď nám k jedlu doniesli aj paličky, no našťastie sme dostali aj lyžičky a tak sme sa mohli aj najesť :). Jedlo bolo výborné, no ťažko by sme ho porovnávali s bežným európskym jedlom. V Číne sú bežné koreniny a rastliny, ktoré sa u nás bežne nevyskytujú a preto to chutilo dosť “inak”. Pri organizácii súťaže pomáhali dobrovoľníci, čo boli väčšinou čínsky vysokoškoláci, ktorí sa s nami radi rozprávali a tak sme sa dozvedeli veľa vecí o čínskej kultúre a tradíciách.

Jakub: Mňa, čo najviac šokovalo, boli raňajky. Na raňajky v hoteli sme mali švédske stoly a vyzeralo to ako by sme prišli na obed. Polievky, mäsá rezance ryža a pod.

3. Čo bolo pre Vás – Slovenských študentov šokujúce a prekvapivé?

Džajro: Asi keď sme videli v normálnom obchodnom reťazci akvária s rybami, hadmi a kobylkami. To nás dosť vyviedlo z miery. V ten deň sme v obchode tiež našli vákuovo balené červy.

Jakub: Šokojúca bola pre mňa strava. Vôbec nesolili. Soľ sme ani nepotrebovali. Číňania používajú špeciálne koreniny a soľ vám nechýba.

4. Čo všetko vám dala táto cesta do Číny a celý pobyt v Číne?  

Džajro: Jednoznačne skúsenosti do života, precvičenie cudzieho jazyka a nezabudnuteľné momenty, keď sme blúdili stratení nočnými ulicami Šanghaja :).

5. Čo by ste poradili mladším študentom, ktorí by chceli dosiahnuť podobný úspech ako vy?

Džajro:Usilovne pracovať a nenechať sa odradiť nepriaznivými okolnosťami. Výsledok vždy stojí za tú prácu a námahu, ktorú vydáte pri rozvíjaní svojich záľub a mimoškolských aktivít. Keď máte nejakú záľubu rozvíjajte ju, vzdelávajte sa a zapájajte sa do súťaží.

Jakub: Radil by som im, aby sa chytili toho, čo ich baví a rozvíjali sa v tom. Začiatky bývajú nudné aj s nami to také bolo, ale nevzdali sme sa vždy sme skúšali rôzne súťaže a získali sme toľko skúseností, že sme sa dostali až do Číny.

DSC 0153  DSC 0330