Hlavná stránka
založené v roku 1867
jedno z prvých troch slovenských gymnázií

IMG20220607153726

https://photos.app.goo.gl/rJdf4sAMdJcWLVGm6

V dňoch 5. až 11. júna 2022 študenti našej školy úspešne absolvovali program Erasmus +, v ktorom mali možnosť spoznať miestnu prírodu a nových českých priateľov a stráviť s nimi pár dní na vode.

Prvý deň sme dorazili do mesta Chomutov, kde sme sa ubytovali v hoteli Bobr. Následne nás čakala prehliadka tohto historického mesta, kde sme navštívili miestnu radnicu, ktorej priestory využíva múzeum, a taktiež vyhliadkovú vežu, z ktorej sme mali perfektný výhľad na Chomutov aj s gymnáziom, kde nás už čakali naši českí kamaráti. Privítali nás príjemným potešením vo forme darčekov a úsmevov a spoločne sme si boli prezrieť priestory ich školy, pričom sme im potichu závideli vybavenie laboratórií.

Na druhý aj tretí deň sme kvôli nepriaznivosti počasia nemohli zahájiť naše splavovanie, to nám však neubralo na morálke. Noc sme strávili v stanoch pod holým nebom v krásnom kempe, kde sme ukázali Čechom, ako sa má hrať volejbal. Ráno sme sa síce zobúdzali do dažďa s kalužami v stanoch, to však neodradilo pár nadšencov, vrátane mňa, aby sme absolvovali menšiu desaťkilometrovú turistiku cez miestne zatopené rašeliniská. Topánky nám schli nasledujúce tri dni, no odniesli sme si spomienku na nezaplatenie. V kempe Vyšší brod nás už čakali chatky s pohodlnými posteľami, odkiaľ sme na štvrtý deň mohli začať splavovať.

Čakali nás prvé tri jezy na úseku medzi Vyšším brodom a Rožmberkom. Keď došlo na lámanie chleba a mali sme prvýkrát nastúpiť do kanoe, nebolo nám všetko jedno. Nepríjemné mravčenie v rukách však vystriedalo nadšenie a takmer všetci sme splav zvládli bez ujmy na zdraví. Nasledujúca noc bola našou najchladnejšou, kedy sme si vyskúšali spanie v indiánskom típí.

Na piaty deň nás rieka doviedla až do historického mesta Český Krumlov s nádhernými mestskými domami v gotickom a renesančnom štýle, kde sme unikli zo stereotypu zemiakov a mäsa a vychutnali si výbornú večeru v podobe hermelínu a zeleniny.

Posledný deň splavovania sme prešli až päť "jezov" a došli na konečnú do kempu Zlatá Koruna, kde sme spolu s českými profesormi odchytávali a spoznávali živočíchy ako plachtárky či hadovky lesklé a nakoniec si naposledy spoločne pochutnali na sladko-slaných plackách. Počas tohto pobytu v Českej republike sme absolvovali aj exkurziu vo vodnej elektrárni Lipno a taktiež aj odbornú prednášku o klimatických zmenách a ich dopade na životné prostredie organizmov. Náš výlet sme zakončili v obci Zlatá Koruna a tu sme sa aj rozlúčili s našimi novými kamarátmi s tým, že sa opäť stretneme v septembri u nás na Slovensku. Ukážeme našim priateľom krásy slovenských hôr, jaskýň a zámkov. Už teraz sa nevieme dočkať...

Veronika Štefanová, II. C

Klaudia Galbavá, II. B