Dňa 17. 5. 2024 sa uskutočnil v našej škole 17. ročník Biologicko-chemickej konferencie. Študenti tretieho ročníka a IV. E triedy mali možnosť vypočuť si veľa zaujímavých prednášok od bývalých študentov našej školy, ale aj tých súčasných.
Prvý sa nám predstavil Ing. Michal Híreš, PhD. so svojou prednáškou Životný príbeh… Dozvedeli sme sa niečo o jeho štúdiu, práci a o tom na čom pracuje v Slovenskej akadémii vied. Študentka IV. E Ema Kožuchová so svojou prácou SOČ Predražená zelená tráva preskúmala a prakticky otestovala kvalitu ponúkanej chlorelly a zeleného jačmeňa. Mgr. Naďa Višňovcová, PhD. z JLFUK v Martine našim študentom priblížila priaznivé účinky muzikoterapie na náš organizmus a psychické zdravie. Povedala nám aj niečo o štúdii, ktorú robili na študentoch prvého ročníka medicíny. Po krátkej pauze sme sa dozvedeli o Veľkej depresívnej poruche – o spôsoboch liečby a príznakoch. Prednášajúcou bola PharmDr. Michaela Krivošová, PhD., ktorá v zahraničí vyštudovala farmakológiu, ale momentálne pracuje v martinskom Ústave farmakológie, BioMed. Nasledujúca v poradí bola študentka III. A triedy Alžbeta Krivušová, ktorá nám priblížila jej prácu SOČ a porozprávala nám niečo z mikrobiológie. Venovala sa baktériám v školskom prostredí a jej cieľom bolo zistiť, aké nežiadúce baktérie sa nachádzajú na počítačových klávesniciach. Predposledným prednášajúcim bol docent RNDr. Michal Šimera, PhD. z Katedry lekárskej biofyziky na JLFUK. Jeho prednáška mala názov Prečo je nám dobre tam, kde sme, čiže vplyv fyzikálnych faktorov na človeka. Podľa mnohých to bola najzaujímavejšia prednáška celého dňa. Dozvedeli sme sa niečo o tom, aký význam má pre naše telo gravitácia, rôzne druhy žiarenia, jedlo a mnohé ďalšie faktory.
Záver konferencie patril Svetu šperkov v podaní študentiek druhého ročníka. Veronika Hviščová, Simona Beličková, Soňa Bliharová, Viktória Rešetárová, Lucia Šichtová, Patrícia Plicová, Natália Chomisteková a Nikola Kováčiková tento projekt odprezentovali prvýkrát na medzipredmetovom projektovom vyučovaní. Porozprávali nám o spôsobe výroby šperkov cínovaním, použitých mineráloch aj o tom, ako by si v budúcnosti vybudovali vlastnú značku.
Cieľom tejto konferencie bolo oboznámiť študentov s novými poznatkami, ale aj ukázať im možné smery štúdia v budúcnosti. Veľmi som si užila deň strávený spolu s mojimi spolužiakmi a dozvedela som sa veľa zaujímavých a dovtedy pre mňa neznámych informácií.
Ema Gomolová, III. A