Michal v Dubline
https://photos.app.goo.gl/oWoMvFizjtNrW7Vi7
V dňoch 8. 5. 2022 až 15. 5. 2022 som sa zúčastnil na týždňovom kurze pre európskych učiteľov Erasmus+ v írskom meste Dublin.
Do Dublinu som priletel v nedeľu doobeda. Letisko a okolie som dobre poznal zo svojich predchádzajúcich ciest. Autobusom som sa presunul k hosťovskej rodine, vybalil si veci a spravil si výlet po okolí.
V pondelok ráno nás čakalo zoznamovacie stretnutie a informácie ku kurzu. Naša skupina bola rôznorodá, stretli sa tu učitelia z Talianska, Estónska, Chorvátska a Poľska. Veľmi rýchlo sme sa zoznámili a v našej skupine zavládla veselá nálada.
Prvá prednáška sa venovala írskemu vzdelávaciemu systému, so záujmom sme počúvali nášho lektora, kládli otázky a porovnávali naše systémy s írskym.
Druhá pondelňajšia prednáška sa venovala prevencii šikanovania na školách. Náročná téma, problém, pred ktorým nemožno zatvárať oči. Vďaka výbornému lektorovi sme sa dozvedeli o rôznych stratégiách, ako šikanovaniu predchádzať, ako ho riešiť, ako komunikovať so žiakmi a rodičmi.
V utorok nás čakala škola v prírode. Stretli sme sa v Phoenix parku, čo je najväčší park v Dubline. Aj keď počasie bolo premenlivé, čakal nás veľmi zaujímavý workshop. V poobedných hodinách sme sa presunuli do centra Dublinu, kde nás čakala prehliadka mesta so sprievodcom.
Stredajší program sa venoval environmentálnym otázkam, doobedie sme strávili v organizácii EcoUnesco. Poobede sme sa presunuli do školy v Newparku, kde sme mali prednášku a diskusiu o vzdelávaní na írskych stredných školách, so záujmom sme sa zúčastnili prehliadky školy a jej okolia.
Vo štvrtok nás čakal jeden z vrcholov nášho pobytu – návšteva hlavného mesta Severného Írska, Belfastu. Aj keď cesta tam bola dlhá, všetko nám vynahradila prehliadka mesta. Pohnutá história nás všetkých zaujala a vyvolala množstvo otázok. Potom nasledoval workshop, ktorý sa venoval ekologickým témam.
V piatok sme mali umelecký workshop, plný zaujímavých umeleckých techník. V poobedných hodinám sme mali prednášku o klimatických problémoch a možnostiach ich zapracovania do vyučovacích hodín. Nakoniec nás čakalo vyhodnotenie projektu a lúčenie, pretože niektorí členovia kurzu odchádzali.
Sobota bola vyčlenená na kultúrny program, navštívili sme Národnú botanickú záhradu, Národné múzeum a okolie Dublinu. Prišiel čas sa rozlúčiť, pospomínať na najzaujímavejšie časti kurzu a zbaliť sa.
Viacerí z nás leteli v nedeľu v rovnakom čase, tak sme si aj na letisku spravili rozlúčkové posedenie a posledné fotky.
Projekt Erazmus+ otvára množstvo možností na osobný rozvoj, vzájomnú výmenu informácií. To že sa stretajú ľudia z rôznych krajín, nám otvára nové obzory, vytvárajú sa nové väzby a priateľstvá.