Dňa 17. apríla 2025 sme sa my – Mária Čamborová, Silvia Kocnárová, Barbora Fojtíková a Sven Orieščik – zúčastnili inšpiratívneho workshopu venovaného využitiu umelej inteligencie (AI) v školskom prostredí. Podujatie sa konalo na pôde Fakulty humanitných vied Žilinskej univerzity v Žiline, konkrétne na Katedre mediamatiky a kultúrneho dedičstva, a zorganizovalo ho občianske združenie Kockáči, známe aj vďaka súťaži Kockáč Roka.
Workshop bol určený pre učiteľov zo Žilinského a Trenčianskeho kraja a ponúkol bohatý program pozostávajúci z prednášok, praktických ukážok aj diskusií. Úvodná prednáška doc. Mgr. Mariána Grupača, PhD. otvorila tému etiky umelej inteligencie v školstve. Následne sme sa venovali základným pojmom a technikám, ktoré nám priblížili Ing. Dávid Pál a Mgr. Matúš Kubala. Mimoriadne zaujímavá bola aj prednáška Mgr. Vladimíra Filipa, PhD., o deepfake technológii – jej možnostiach, rizikách a detekcii.
Praktické bloky workshopu boli zamerané na tvorbu efektívnych AI promptov a ukážky využitia umelej inteligencie priamo vo vyučovaní. Mali sme tak možnosť vyskúšať si konkrétne nástroje a overiť si ich uplatniteľnosť pri tvorbe materiálov, hodnotení či diferenciácii výučby.
Na záver nasledovala podnetná diskusia s Igorom Liškom, CEO spoločnosti Panaxeo, ktorý hovoril o konkrétnych možnostiach integrácie AI do školského prostredia a potrebe adaptácie školských systémov na nové technológie.
Z workshopu si odnášame nielen nové poznatky a inšpirácie, ale aj bezplatný prístup k digitálnej AI príručke, ktorú Kockáči plánujú zverejniť v máji. Sme presvedčení, že získané poznatky využijeme v každodennej pedagogickej praxi a budeme ich ďalej šíriť medzi kolegami aj žiakmi.
Mária Čamborová