Dňa 22.apríla sa konala na našej škole informatická konferencia POPinfo 2016, ktorej sa zúčastnilo 111 študentov z troch gymnázií (GVPT, Gymnázium Lettricha, Bilingválne gymnázium Milana Hodžu v Sučanoch). Cieľom konferencie bola nielen popularizácia informatiky. ale prostredníctvom workshopov mali študenti možnosť reálne sa niečo nové naučiť. Video obsahuje len malý zlomok z 11 tich workshopov, ktoré sa konali na štyroch miestach súčasne.
{youtube}NLL7bmSCvzE{/youtube}
Konferenciu otvorila riaditeľka školy Mgr.Darina Súderová, ktorá nám vytvorila veľmi dobré podmienky na oganizáciu tejto akcie. Čo všetko sa študenti naučili? Naučilli sa, ako nájsť dieru na trhu a prísť s dobrým podnikateským nápadom a nájsť spôsob ako ho realizovať cez moderné technológie, naučili sa základy OOP v Jave, základy programovania robota v jayku C,
dievčatá sa naučili čo-to o tom, ako sa tvoria webové stránky, naučili sa ako sa tvorí a strihá video. Študenti vytvárali model pre 3D tlačiareň a aj si ho vytlačili (dnes sme mali na škole dve 3D tlačiarne v akcii po prvý krát). Pomerne náročnú tému "ako komunikujú aplikácie" zvládli na výbornú. Veľký záujem bol aj o workshhop matematického a štatistického softvéru Wolfram/Alpha.
Prednášali a workshopy im pripravili predstavitelia IT firiem ŽSR,
Daniel Harcek - Technologický riaditeľ (CTO) Azet.sk, Mgr. Juraj Kavecký - Riaditeľ VTP Žilina, pripravili workshop, na ktorom mali študenti za 5 minút vymyslieť svoj podnikateľský zámer. Mali len 60 sekúnd na to aby ho prezentovali svojim "investorom". Boli sme svedkami skvelých nápadov: perina, ktorá Vás sama zakryje, keď sa v noci odkopete, samoopravovacie pero so snímačom pre gramatické chyby a zabudovaným softvérom,
aplikácia, pomocou ktorej si navolíte zmes čerstvého ovocia a ovocných štiav, ktoré Vám potom predajú v školskom bufete, aplikácia, ktorá po zadaní kľúčového slova nájde obchody s daným najlacnejším tovarom, ktorý je najbližšie od Vašej momentálnej pozície,
aplikácia, ktorá Vám automaticky priparkuje auto na miesto kdekoľvek ste, aplikácia, ktorá Vám ponúkne najštýlovejšie kombinácie z Vášho šatníka, keď sa neviete rozhodnúť, čo si obliecť do školy, aby ste nevyzreli stále rovnako :)
Študenti sa na workshope dozvedeli, ako rozbehnúť biznis.
RNDr. Pavol Eliáš, RNDr. Miroslava Cimráková Ph.D. z firmy Descartes Systems pripravili workshop na tému User experience - dobrý dizajn okolo nás. Firma Descartes System spolu s ďalšími sú súčasťou IT klastra ŽSR, ktorý sa snaží zvyšovať prosperitu v žilinskom kraji.
Už tradične ku nám zavítali vyskoškolskí pedagógovia -Doc. Ing.Norbert Adamko,PhD.-Katedra dopravných sietí, Fakulta riadenia a informatiky, Žilinská univerzita, Ing. Michal Varga, PhD. -Katedra informatiky, Fakulta riadenia a informatiky, Žilinská univerzita. Na ich workshope o OOP boli nielen žiaci ale aj učitelia :)
Mgr. Pavel Petrovič, PhD. z MFMI UK Bratislava, workshop: Tatrabot - prve stretnutie s programovanim robota v jazyku C
Ľudovít Baranček - Programátor, ATTOIT s.r.o. a Svätopluk Hanzel - Javascript Developer prišli s workshopom: Hybridné aplikácie pre chytré telefóny, na ktorom so študentami spoločne vytvárali apku, ktorá po zadaní názvu mesta, vypíše aktuálny stav počasia v meste, ktorý vyčíta z internetu.
Jakub Dubec - študent FIIT STU v Bratislave, vedúci workshopu: Ako komunikujú aplikácie?
Mgr. Lukáš Tomek zo Stavebnejj fakulty STU v Bratislave. Workshop: Wolfram|Alpha - webový nástroj, ktorý vypočíta odpoveď na skoro každú (rozumnú) otázku.
MSc. Ondrej Zvara - front-end developer, workshop: Web development - základy HTML, CSS a JavaScriptu
Jiří Houžvička- .Net Developer, worksshop: 3D Tisk pro každého
Libor Ondrejkovič - študent GVPT, workshop: Tvorba a strih videa
Sme radi, že pozvanie na konferenciu prijal aj bývalý riaditeľ nášho gymnázia Ing.Marián Štefko, ktorý sa skvele zhostil moderovania. Dlhé roky na škole učil informatiku a mal tú česť uviesť ako lektorov aj niekoľko svojich bývalých študentov. (Nenechajte sa zmýliť mikrofónom v ruke p.prof. T.Dudíka.)
To, že konferencia mala pozitívny prínos pre študentov, svedčí aj komentár Ondreja Nemčoka (jedného zo študentov). "Myslím si že to bola skvelá skúsenosť pre všetkých. Každý si našiel to čo ho najviac zaujalo. Najviac sa mi páčil workshop ako komunikujú aplikácie. Skvelý ľudský prístup prednášajuceho sa mi moc páčil. Ukázal nám mnoho nových vecí. Očakával som trocha viac od multimédií ale chápem problém s časom. Celkový dojem je určite veľmi pozitívny."
Kompletný zoznam prednášok a workshopov nájdete TU. Neoddeliteľnou súčasťou POPinfo je aj návšteva hvezdárne. Veľké poďakovanie patrí p.I.Šabovi, ktorý nás opäť zaujal svojim pútavým rozprávaním a atraktívnymi pokusmi.
IT konferencia splnila svoj význam. Má zmysel pre študentov robiť podobné podujatia, pretože umožňujú užšiu spoluprácu nielen s vysokými školami, ale najmä s progresívne rozvíjajúcimi sa IT firmami, ktoré majú zmapované aktuálne trendy a dokážu študentom ponúknuť vysokú motiváciu pre štúdium informatiky. Už teraz sa tešíme na ďalšie ročníky.
Organizátor: Alica Karkušová