
V dňoch 4. – 9. mája 2026 sa Mgr. Slávka Pavlíková v rámci programu Erasmus+ zúčastnila kurzu v meste Jyväskylä, jednom z centier pedagogického vzdelávania vo Fínsku. Kurz bol zameraný na fínsky vzdelávací systém, ktorý patrí medzi najuznávanejšie na svete.
Počas programu sa účastníci oboznámili s jeho princípmi, stratégiami a metodikami a zároveň mali možnosť porovnať ho so školským systémom vo svojich krajinách. Zaujímavým zistením bolo, že vo Fínsku je štúdium na pedagogických fakultách veľmi žiadané a učiteľské povolanie sa teší vysokej spoločenskej prestíži a dôvere.
Súčasťou pobytu bola aj návšteva školy, kde účastníci kurzu pozorovali vyučovanie v praxi. Výučba prebieha v modernom prostredí, v menších skupinách a s dôrazom na individuálny prístup k žiakom. Typický je princíp „learning by doing“, teda učenie sa prostredníctvom vlastnej aktivity, objavovania a spolupráce.
Kurz bol veľmi inšpiratívny. Takéto medzinárodné stretnutia prinášajú nielen nové odborné podnety, ale aj širší pohľad na vzdelávanie v európskom kontexte.









