https://photos.app.goo.gl/hbvbJcTGCjZ4ZV1U9
Batikovanie je jedným z najstarších prejavov umenia na svete. Pomenovanie pochádza z oblasti Indonézie, Indie a Číny, ale taktiež v Afrike má táto technika zdobenia látok dlhú tradíciu. V Európe sa objavila omnoho neskôr, okolo 18. storočia, ale veľký boom mala aj v 20. storočí.
My sme sa rozhodli vyskúšať si túto techniku farbenia oblečenia na poobednom krúžku chémie s p. učiteľkou Brezniakovou. Všetko, čo sme potrebovali, bolo staré svetlé oblečenie, gumičky a špagáty, veľký hrniec, kuchynská soľ a farba na batikovanie. Pomocou gumičiek a špagátikov sme si pevne uviazali oblečenie do rôznych tvarov. V prevarenej vode sme rozpustili farbu na textil a pridali do nej lyžicu chloridu sodného. Následne sme naše oblečenie v gumičkách a špagátoch vložili do hrnca s farbou. Nechali sme ich v hrnci postáť približne 20 minút za pravidelného premiešavania. Po farbení prišiel čas na pláchanie. Zložili sme gumičky a žmýkali sme v studenej vode tričká až dovtedy, kým nebola voda úplne číra. Ako produkt sme mali krásne tričká v rôznej farbe s bielymi vzormi po uviazaných gumičkách.
Počas prípravy farby na batikovanie sme mali chvíľku času, ktorú sme využili na ďalší spôsob farbenia oblečenia - savovanie. Ide o techniku, kedy pomocou produktu Savo Perex odfarbíme časť oblečenia a vďaka tomu môžeme vytvárať na textílii rôzne vzory. Prípravok je totiž 5 % bieliacim činidlom na báze chlóru (obsahuje chlórnan sodný). Technika savovania je veľmi zaujímavá, no pri manipulácii je dôležité používať ochranné prostriedky, aby sme predišli poleptaniu pokožky, keďže savo obsahuje látky, ktoré sú žieravinami.
A tak, ak máte doma staré oblečenie, ktoré by ste chceli vylepšiť a opäť používať, neváhajte a vyskúšajte jednu z našich techník. Či už doma alebo u nás, na krúžku chémie.
Slávka Holubjaková, IV. E